Wydrukuj tę stronę
|

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wziął dziś udział w uroczystości  z okazji Święta Straży Granicznej. W imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczono medale Za zasługi dla Straży Granicznej.

Wy jesteście tą służbą, która nas łączy, tak jak łączy nas wszystkich, nie tylko tutaj w północnej Polsce, ale w całej Polsce – Bałtyk i gospodarka morska. Ochrona naszego bezpieczeństwa w zakresie tego co przepływa, przejeżdża przez granicę morską jest szczególnie ważna. Od wielu lat jesteśmy pewni, że możemy czuć się bezpieczni (…). Gdy w 2017 roku spotkało nas wielkie nieszczęście, jakim była nawałnica, ruszyliście z pomocą. Wasza wsparcie podczas epidemii, czy teraz w związku z ochroną granicy wschodniej są nie do przecenienia – podkreślił wojewoda dziękując funkcjonariuszom Straży Granicznej za odpowiedzialną służbę.

 


Wśród uhonorowanych medalem Za zasługi dla Straży Granicznej  był Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Uroczystość z udziałem m.in. przedstawicieli służb mundurowych,  kpt. ż. w. Zbigniewa Sulatyckiego, przewodniczącego Konwentu Morskiego odbyła się w komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Straż Graniczna została powołana 16 maja 1991 r. I w maju każdego roku obchodzi swoje święto.

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej tylko w ubiegłym roku zajęli towary warte przeszło 28 mln zł, zweryfikowali pracę ponad 24 tys. cudzoziemców, odprawili prawie 915 tys. podróżnych i 16 tys. pojazdów oraz wzięli udział w 57 akcjach poszukiwawczo-ratowniczych na morzu. Załogi jednostek pływających MOSG wychodziły w morze blisko 1200 i przeprowadziły 273 kontrole.

W latach 2016 – 2021 Morski Oddział Straży Granicznej otrzymał 11 900 000 zł na inwestycje (budowa nowej siedziby PSG w Krynicy Morskiej, przebudowa budynku nr 1 w Gdańsku), 2 955 024,70 zł na samochody, łodzie (3 łodzie hybrydowe, 2 samochody transportowe) i  13 748 572,63 zł na sprzęt. Łącznie -  28 920 036,83 zł.

Straż Graniczna strzeże granicy państwowej na lądzie i na morzu, odpowiada za organizowanie i prowadzenie kontroli ruchu granicznego, kontrolę legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP. Do jej zadań należy również rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw dotyczących handlu ludźmi.

W strukturze formacji znajduje się Komenda Główna SG i 9 oddziałów (Morski OSG, Warmińsko-Mazurski OSG, Podlaski OSG, Nadbużański OSG, Bieszczadzki OSG, Karpacki OSG, Śląski OSG, Nadodrzański OSG i Nadwiślański OSG).


Ostatnio zmieniany: