| Wydrukuj

List Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha z okazji zakończenia roku szkolnego.

Szanowni Nauczyciele, Pedagodzy, Pracownicy szkół, Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

Drodzy uczniowie - gratuluję promocji do kolejnej klasy, gratuluję laureatom konkursów, olimpiad, zawodów. Przed Wami dwa miesiące wakacji, ponad 60 dni wolności. Jestem przekonany, że wrócicie pełni siły i chęci do zdobywania wiedzy. Pamiętajcie, że szkoła to nie tylko nauka to też miejsce spotkań, dyskusji, wymiany poglądów. Bez tego, a mieliście tego przykład podczas pandemii, gdy trzeba było uczyć się zdalnie, nie ma normalności, nie ma prawidłowych międzyludzkich relacji. Szkoła pozwala poszerzać horyzonty, zdobywać doświadczenia, przyjaciół ale przede wszystkim spędzony w niej czas, na długo pozostaje w pamięci.

Szanowni nauczyciele - dziękuję za trud i zaangażowanie, za wskazywanie ścieżek prowadzących do zrozumienia współczesnego świata, za kształtowanie umiejętności, które będą  podstawą i źródłem przyszłych sukcesów uczniów. Szczególnie ciepłe słowa kieruję do tych z Państwa, którzy kształcą dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dzięki doświadczeniu, umiecie Państwo skutecznie pomagać w przełamywaniu barier, wykształcać umiejętności i ofiarowywać uczniom możliwości życia w społeczeństwie na równych prawach. Dziękuję za to, że pomagacie rodzicom w procesie wychowywania i tworzenia dobrego człowieka - otwartego na wiedzę i uniwersalne wartości.  Niech wdzięczność uczniów i ich rodziców będzie dla Państwa źródłem satysfakcji.  

Edukacja to jedna z najważniejszych dziedzin naszego życia. Mogliśmy i możemy nadal być z niej dumni. To przede wszystkim Państwa zasługa, to Wy decydujecie jacy będą przyszli Polacy, to Wy prowadźcie dzieci i młodzież ku dorosłości, przekazujecie wiedzę i idee bliskie wszystkim Polakom.

Dziękuję władzom samorządowym za zaangażowanie przy prowadzeniu szkół, za pomoc i wsparcie udzielane pracownikom oświaty. Dziękuję, że korzystacie Państwo, do czego mocno zachęcam, z programów rządowych, które są ogromnym wsparciem dla finansów samorządów i pozwalają na harmonijny rozwój gmin i powiatów.

Dziś w Pomorskiem ukończyło naukę i odebrało świadectwa 342 924 uczniów, 237 104 w szkołach podstawowych, 46 903 w liceach ogólnokształcących, 40 348 w technikach, 17 634 w branżowych szkołach I stopnia, 80 w branżowych szkołach II stopnia i 855 w szkołach specjalnych przysposabiająca do pracy.

Szanowni Państwo, wojna w Ukrainie, która została brutalnie zaatakowana przez Rosję, spowodowała niespotykaną dotąd sytuację. Do Polski dotarły miliony uchodźców, głównie kobiet i dzieci.  Znaleźli oni w naszej ojczyźnie, w polskich rodzinach, które otworzyły swoje serca, wsparcie i tymczasowy dom. 11 506 ukraińskich dzieci rozpoczęło lub kontynuowało naukę w pomorskich szkołach.  Dziękuję za okazaną im pomoc!

A teraz cieszmy się wszyscy radością uczniów, którzy mają już swój długo wyczekiwany „urlop”. Dobrych i bezpiecznych wakacji!

Wojewoda Pomorski
Dariusz Drelich

Ostatnio zmieniany: