| Wydrukuj

Ostatnia niedziela czerwca jest Świętem Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją kończy obchody Święta Morza. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich złożył kwiaty przy pomniku Polski Morskiej na skwerze Kościuszki w Gdyni i wręczył odznaczenia państwowe.

Zgodnie z marynarską tradycją, na okrętach, które stacjonują w portach wojennych podniesiono dziś wielką galę banderową. W jednostkach brzegowych, na masztach przed dowództwami, flagi państwowe.

Wojewoda podziękował marynarzom za służbę, za obronę wód terytorialnych Rzeczypospolitej i naszego bezpieczeństwa. W imieniu Prezydenta RP, uhonorował kadm. Mirosława Jurkowlańca, dowódcę 3. Flotylli Okrętów - Medalem Stulecia Odzyskanej  Niepodległości, zaś kmdr. Przemysława Czernuszyca, komendanta Portu Wojennego Gdynia, w imieniu Szefa UdsKIOR - Medalem „Pro Bono Poloniae”. Uroczysty apel odbył się na  pokładzie Okrętu Muzeum ORP Błyskawica, zacumowanego przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

MW udostępniła do zwiedzania trzy okręty: ORP Ślązak, ORP Piorun i ORP Heweliusz. Na parkingu przy ORP Błyskawica, odbył się piknik marynarski (m.in. prezentacja sprzętu wojskowego, występy orkiestry wojskowej oraz artystów z klubów wojskowych).

Obejrzyj krótki film z uroczystości

Święto morza
Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały w tamtym czasie charakter ludowy i podkreślały związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Inicjatywa zapoczątkowana przez Andrzeja Wachowiaka przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Dni Morza obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres walk na morzu. W historii powojennej uroczystości odbywały się w wielu miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Święto Marynarki Wojennej po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano na polskich okrętach, a po wojnie, Święto MW zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca i przypada jako finał obchodów Dni Morza (źródło - amw.gdynia.pl)
Dekret powołujący do życia Marynarkę Polską wydał 28 listopada 1918 roku, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.
Ostatnio zmieniany: