| Wydrukuj

Premier Mateusz Morawiecki był dziś gościem Konwentu Morskiego.  – Doskonale rozumiemy, jak wielkie szanse wiążą się z morzem. To wszystko, od czego zaczyna się rozwój kraju, zależy także od przemysłu okrętowego. Jestem przekonany, że gdyby nie konsekwentna wiara podtrzymywana przez ludzi morza, nie bylibyśmy w tym miejscu – podkreślił szef rządu. Jubileuszowe spotkanie KM, w którym uczestniczył Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, poświęcone było przyszłości floty Marynarki Wojennej, budowie polskich promów i kształceniu pracowników dla przemysłu okrętowego. Całości dyskusji przyświecało hasło Polak potrafi.

Jak zaznaczył premier - to właśnie wysokie kompetencje tworzą wysoką wartość dodaną. Dzięki temu polscy inżynierowie i twórcy zostają tu w Polsce i chcą dla niej pracować. To wszystko jest możliwe dzięki naprawie finansów publicznych.  - Wierzę, że polskie Wybrzeże jest wielką szansą, gwarantem bezpieczeństwa i symbolem wolności. Od Szczecina po Elbląg tworzymy i będziemy tworzyć kolejne komponenty przemysłu morskiego, który będzie kołem zamachowym całego przemysłu polskiego – dodał.

Konwent Morski z udziałem m.in. Marka Gróbarczyka, sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, wiceadmirała Jarosława Ziemiańskiego, inspektora Marynarki Wojennej, wadm. Krzysztofa Jaworskiego, dowódcy Centrum Operacji Morskich - dowódcy komponentu morskiego, nadbryg. Piotra Sochy, szefa pomorskich strażaków, abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego, prof. Krzysztofa Wilde, rektora PG, przedstawicieli stoczni i żeglugi - odbył się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Konwent Morski jest zespołem doradczym powołanym, w 2016 roku, przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jego przewodniczącym jest kpt ż. w. Zbigniew Sulatycki. Konwent stanowi centrum myśli i analiz na rzecz wzmocnienia polskiej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Premier RP Mateusz Morawiecki złożył także kwiaty i zapalił znicze pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego i tablicą poświęconą Premierowi RP śp. Janowi Olszewskiemu.  


Ostatnio zmieniany: