| Wydrukuj

ekoTurysta – to nazwa nowej kampanii społecznej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Patronat nad przedsięwzięciem objęli Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska i Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. Na plaży w Gdyni Orłowie dziś oficjalnie zainaugurowano akcję.

Kampania ma zwrócić  uwagę mieszkańców Pomorskiego i turystów na problem zaśmiecania morskich brzegów, jezior oraz lasów. Z samych tylko gdyńskich plaż rocznie wywożonych jest ponad 200 ton odpadów! To głownie plastikowe butelki po napojach i torby, kapsle, puszki, niedopałki, patyczki od lodów.  Co roku samorząd wydaje na sprzątanie prawie milion złotych!

- Tą akcją chcemy zwrócić uwagę nie tylko na czystość plaż, ale przede wszystkim uświadomić, że człowiek jest częścią natury, a natura częścią człowieka. Tylko utrzymanie tej harmonii i równowagi daje nam wszystkim szanse na długie i dobre życie, w zgodzie i poszanowaniu środowiska naturalnego. Województwo pomorskie to to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na letni urlop. Mamy wyjątkowe plaże, jeziora, rzeki, wreszcie Kaszuby z malowniczymi pagórkami i dolinami. Dlatego, corocznie odwiedzają nas setki tysięcy turystów. Pragniemy, byście Państwo mogli czerpać z tego bogactwa jak najdłużej, ale obcowanie z naturą oznaczać musi głębokie jej poszanowanie. EkoTurysta to osoba, która rozumie naturę, nie dopuszcza do jej dewastacji czy zanieczyszczenia.  Liczę, że kampania pomoże w rozwoju zachowań proekologicznych i będzie kolejnym krokiem w budowaniu społecznej wrażliwości – powiedział wojewoda.

W spotkaniu uczestniczyli także m.in. Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Problem zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego, terenów rekreacyjnych występuje co roku. Na czterech gdyńskich kąpieliskach stoi 440 koszy na odpady. Często są one przepełnione. Plastikowe butelki po napojach, puszki nie są zgniatane, a do śmietników trafiają zakręcone i niezgniecione opakowania. Taki śmietnik szybko się zapełnia i wczasowicze odpady pozostawiają obok koszy. Przypomnijmy, że za zaśmiecanie miejsc publicznych grożą konsekwencje prawne. Maksymalna kara wynosi 5 000 zł.

Kampania społeczna ekoTurysta
To rozwinięcie ubiegłorocznego programu „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę”. W ramach kampanii powstał także film promocyjny.
Plaże, morze, jeziora, czyste wody, lasy – przyciągają rzesze wczasowiczów. Ważne jest, aby letnicy niczego nie zostawiali w miejscu wypoczynku. Wszystkie odpady powinny trafiać do kosza lub być zabierane ze sobą. Najczęściej mieszkańcy i turyści pozostawiają plastikowe butelki po napojach, plastikowe torby, niedopałki papierosów, opakowania po chipsach i słodyczach, sztućce i słomki.

W realizację kampanii społecznej ekoTurysta zaangażowane są lokalne społeczności. Z WFOŚiGW w Gdańsku współpracują uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, lokalne samorządy, Lasy Państwowe. Wspólnie przygotowują konferencje, spotkania, filmy edukacyjne.


Ostatnio zmieniany: