| Wydrukuj

Premier RP Mateusz Morawiecki gościł dziś w Tczewie. Spotkanie z samorządowcami i mieszkańcami miasta odbyło się przed Mostem Tczewskim, dofinansowanym kwotą 61 750 mln zł w ramach II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych. Dotację otrzymał powiat tczewski. Prezesowi Rady Ministrów towarzyszył Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

- Ten most to jeden z wyjątkowych zabytków w Polsce. To był kiedyś najdłuższy most w Europie i był perłą inżynieryjną swojego czasu. Świadczył o zamożności tych terenów. Podczas II WŚ został bardzo uszkodzony a kilkanaście lat temu wyłączony z użytku – przypomniał premier. - Dzisiaj mamy do zakomunikowania bardzo dobrą wiadomość. Z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych przekazujemy pierwszą transzę. Ponad 60 mln zł na realizację prac modernizacyjnych, prac remontowych tego mostu w Tczewie. To będzie miejsce godne odwiedzenia przez wszystkich Polaków, turystów i osób z zagranicy zainteresowanych historią. Ta perła inżynieryjna odzyska swój blask i będzie symbolem odbudowania, a nie zwijania Polski - powiedział Mateusz Morawiecki wskazując, że: dzisiaj  staramy się odbudowywać, remontować, modernizować i odtwarzać nasze wspaniałe miejsca, ale także tworzyć nową infrastrukturę.

- Niech ten most będzie pewnego rodzaju symbolem. Most zawsze symbolizuje połączenie dwóch brzegów. Niezależnie od temperatury sporu politycznego takie jest moje marzenie, żeby łączyć Polaków – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Szef rządu zaznaczył także, iż rozmawiał z prezydentem Tczewa o  basenie dla mieszkańców Tczewa i o szkole podstawowej, kolejnych inwestycjach, które zostaną wsparte poważnym udziałem ze strony państwa polskiego.

Premier, wojewoda, a także europoseł Anna Fotyga oraz poseł Kazimierz Smoliński złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym Bohaterskim żołnierzom 2. Batalionu Strzelców, obrońcom mostu na Wiśle, polskim celnikom i kolejarzom z Szymankowa, odwiedzili również lekkoatletyczny Stadion Miejski im. Alfonsa Guzińskiego. Później udali się na spotkanie z samorządowcami ze Starogardu Gdańskiego.

Most Tczewski
Zbudowany w latach 1851–1857  jako obiekt drogowo-kolejowy. Przy wjeździe postawiono bramy, a na każdym z filarów neogotyckie wieżyczki. Był pierwszym żelaznym (ażurowa konstrukcja) mostem na Wiśle, najdłuższym mostem w Europie i jednym z najpiękniejszych na świecie. Ma 1052 m długości. W 2004 r. został uznany przez American Society of Civil Engineers, jako pierwszy obiekt w Polsce, za Międzynarodowy Zabytek Inżynierii. Stanowi najkrótszą drogę łączącą gminy żuławskie z Tczewem.

Powiat tczewski i gminy wchodzące w jego skład. Inwestycje dofinansowane w ramach I i II edycji Polskiego Ładu
•    II Edycja  - dofinansowanie: 130 882 658,10 zł , liczba zadań: 11
•    I Edycja - dofinansowanie: 52 423 366,71 zł, liczba zadań: 13

Pomorskie. Rządowy Fundusz Polski Ład  - Program Inwestycji Strategicznych
•    I Edycja   - 52 423 366,71 zł
•    II Edycja   - 130 882 658,10 zł


Ostatnio zmieniany: