| Wydrukuj

PERN w ostatnich latach wybudował dwadzieścia nowych zbiorników. Do eksploatacji trafia właśnie siedem z nich, w tym jeden w bazie paliw w Dębogórzu. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich był dziś gościem uroczystości i przeciął symboliczną wstęgę.

PERN dysponuje 19 bazami paliwowymi w całym kraju, których potencjał po rozbudowie wynosi ok. 2,4 mln m³ produktów naftowych, oraz czterema bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln m³. Zbiornik w Dębogórzu powstał w ramach drugiego etapu programu Megainwestycje PERN (rozbudowa infrastruktury – budowa nowych rurociągów, zbiorniki w bazach surowcowych i produktowych). Łącznie, zbudowano dziewięć nowych zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m³ w Dębogórzu, Koluszkach, Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. Obecnie PERN buduje jeszcze osiem magazynów, zgodnie z planem trafią do eksploatacji pod koniec przyszłego roku.

 

Baza paliw w Dębogórzu – kluczowy terminal paliwowy

Terminal produktów naftowych w Dębogórzu to kluczowe ogniwo zdywersyfikowanego systemu zaopatrywania Polski w paliwa płynne. Baza umożliwia import paliwa na znaczną skalę drogą morską z dowolnego regionu świata. Tylko w ubiegłym roku przeładowała ponad 2 mln ton paliw. Oprócz nowych zbiorników w Dębogórzu, docelowo będzie ich pięć, każdy o pojemności 32 tys. mᶟ, PERN modernizuje infrastrukturę kolejową. Pozwoli to na zwiększenie dystrybucji paliwa w głąb kraju. Docelowo z bazy będzie mogło wyjechać co najmniej sześć składów kolejowych dziennie, każdy po 30 cystern, czyli ok. 2 tys. mᶟ paliw.

Zbiornik przeznaczony jest do magazynowania oleju napędowego. Ma kształt walca o osi pionowej i średnicy 43 m i jest zwieńczony dachem w kształcie kopuły. Wysokość w najwyższym punkcie (środek kopuły) wynosi 27,5 m. Do wybudowania użyto ok. 1080 t stali.


Ostatnio zmieniany: