| Wydrukuj

Działacze gdańskiego okręgu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej zostali uhonorowani Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenia, za zasługi dla Niepodległej, przyznał Prezydent RP na wniosek Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha.

Uroczyste spotkanie i wręczenie odznaczeń odbyło się w przededniu 108. rocznicy wymarszu Pierwszej Kadrowej: 6 sierpnia 1914 r. I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku Królestwa Polskiego. W przemówieniu wygłoszonym kilka dni wcześniej Józef Piłsudski powiedział: "Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi.(...) Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały".

Uroczystość odbyła się w sali imienia Marszałka Piłsudskiego. - Sala, od otwarcia w listopadzie 2016 roku, jest nie tylko miejscem spotkań, konferencji i debat, ale też salą pamięci o  Józefie Piłsudskim, jednym z największym polskich bohaterów i mężów stanu – przypomniał wojewoda.

Sala znajduje się na parterze Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku obok Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.  Przed wejściem znajduje się pamiątkowa tablica, przy której złożono dziś kwiaty.


Ostatnio zmieniany: