| Wydrukuj

Ambasador USA w Polsce - Mark Brzezinski był dziś gościem wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha. Rozmowa dotyczyła m.in. współpracy polsko - amerykańskiej, biznesu, historii i pomocy jakiej Pomorzanie udzielają uchodźcom z Ukrainy. To pierwsza wizyta ambasadora w województwie pomorskim.

Ambasador zaznaczył, że jest pod wielkim wrażeniem rozwoju Polski i samych Polaków (był w Polsce ok. 30 lat temu). Ich umiejętności, wykształcenia i wielkiego serca, które okazali uchodźcom z Ukrainy.

Wojewoda wskazał, że region jest chętnie wybieranym przez Ukraińców miejscem pobytu. Pomorskie jest liderem pod względem wielkich inwestycji,  rozwija się w sposób zrównoważony i ma jeden z najwyższych wskaźników dzietności w Polsce. To właśnie na Pomorzu prowadzone lub planowane są duże projekty infrastrukturalne m.in. budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Rozmowa dotyczyła także bieżącej sytuacji na Ukrainie - pomocy humanitarnej i militarnej udzielanej przez Polskę.

Ambasadorowi towarzyszył  Ryan Bowles, zastępca szefa sekcji ekonomicznej Ambasady USA w Warszawie.

Mark Brzezinski - w latach 2011-2015 pełnił funkcję ambasadora USA w Szwecji. W 2015 roku został dyrektorem wykonawczym Arktycznego Komitetu Sterującego Białego Domu. W latach 1999-2001 pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie Billu Clintonie, najpierw jako dyrektor ds. Rosji i Eurazji, a następnie jako dyrektor ds. Bałkanów.  Jest członkiem Rady ds. Stosunków Zagranicznych (CFR) oraz Komisji Trójstronnej. Był stypendystą Komisji Fulbrighta w Polsce w latach 1991-93. Jest autorem książki „Walka o konstytucjonalizm w Polsce”. Posiada doktorat z nauk politycznych (Oxford University). Listy uwierzytelniające Prezydentowi RP złożył 22 lutego 2022 roku.Ostatnio zmieniany: