| Wydrukuj

Z udziałem premierów, ministrów, unijnych komisarzy, parlamentarzystów, wojewodów, prezesów największych przedsiębiorstw, ekspertów oraz przedstawicieli samorządów i świata kultury rozpoczęło się trzydniowe XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Hasłem przewodnim jest „Europa w obliczu nowych wyzwań”.

W panelu dyskusyjnym poświęconym tematowi „Metropolie a zrównoważony rozwój – jak pogodzić wodę z ogniem?”  uczestniczył wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Dynamicznie rozwijający się świat powoduje wzrost liczby ośrodków miejskich zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wycinka lasów czy pozyskiwanie zasobów naturalnych pod kolejne tereny miejskie nie dziwi już społeczeństwa, zaś liczne głosy mówiące o ochronie środowiska wydają się być niezauważane. Czy rzeczywiście? Jak zaznaczali rozmówcy, zrównoważony rozwój jest niezwykle istotny nie tylko dla gospodarki, ale przede wszystkim dla środowiska naturalnego i ludzi.

Jak podkreślił wojewoda Dariusz Drelich - na Pomorzu ostatni czas jest wyjątkowy. 152 miliardy zł zostaną wydane w najbliższych czasach na inwestycje i rozwój regionu. Zrównoważony rozwój polega na tym, że inwestujemy w infrastrukturę, która powoduje większy komfort życia. W Polsce liczba ludności w ostatnich latach spadła, ale na Pomorzu wzrosła i to na terenach wiejskich. Jest to spowodowane zrównoważonym rozwojem. Rozwój komunikacji w regionie umożliwia mieszkańcom pracę w metropolii z równoczesnym życiem poza nią.

Forum w Karpaczu to ponad 300 wydarzeń. W programie znalazły się m.in. Forum Ochrony Zdrowia, Forum Regionów, Europa Karpat, Polonijne Forum Ekonomiczne, Salon Przemysłu Turystycznego.

 Fundacja Instytut Studiów Wschodnich oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie przedstawią raport o stanie gospodarki Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w 2022 roku. Wręczone zostaną także nagrody: Człowiek Roku, Firma Roku, Organizacja Pozarządowa Roku i Nagroda Prezydenta Wrocławia - Biznes Odpowiedzialny Społecznie.

Organizatorzy forum: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Województwo Dolnośląskie, miasto Karpacz.


Ostatnio zmieniany: