| Wydrukuj

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odebrało z rąk Prezydenta RP i zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy sztandar wojskowy. Matką chrzestną sztandaru została Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, a ojcem chrzestnym prof. Andrzej Maczek, syn gen. Stanisława Maczka. W uroczystości, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, wziął udział Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.


W Katedrze Polowej Wojska Polskiego, wojewoda uczestniczył we mszy św. w intencji żołnierzy Wojska Polskiego oraz marynarzy.

Sztandar - to znak jednostki wojskowej, symbol sławy wojennej i tradycji, oznaka wierności, honoru i męstwa, których ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Wręczenie sztandaru to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii każdej jednostki. Stanowi dowód pokładanego w niej zaufania i wyraz uznania za jej gotowość do realizacji powierzonych zadań.

Dowództwo Generalne RSZ powstało w 2014 roku (jako jedno z dwóch głównych dowództw, obok Dowództwa Operacyjnego) z połączenia dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych – Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. DGRSZ odpowiada za dowodzenie wojskami i ich szkolenie; w czasie pokoju i kryzysu podlega mu zdecydowana większość żołnierzy.


Dowódca Generalny RSZ generał Jarosław Mika i Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.


Ostatnio zmieniany: