| Wydrukuj

W gdańskiej edycji weźmie udział 17 grup projektowych z województwa pomorskiego. Ich zadaniem będzie przygotowanie dwuminutowej etiudy filmowej dotyczącej poszukiwań. Program  „Łączka i inne miejsca poszukiwań” - Instytutu Pamięci Narodowej został dziś zainaugurowany. Gościem uroczystości był wojewoda pomorski Dariusz Drelich, a także wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Do udziału zaproszeni są uczniowie szkół VIII klas podstawowych, szkół ponadpodstawowych (wraz z nauczycielami), harcerze, członkowie organizacji młodzieżowych, krajoznawczych i innych, z pełnoletnimi opiekunami.

Podczas comiesięcznych warsztatów uczestnicy poznają metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych, a na koniec zajęć biorą udział w warsztatach edukacyjnych i otrzymują zadania do wykonania. Jednym z przykładowych zadań jest wcielenie się w rolę antropologa i próba identyfikacji osoby poszukiwanej. Lekcje odbywają się także w formie warsztatów terenowych.

Przez kilka miesięcy prowadzone są spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin nauki m.in. archeologami, genetykami, antropologami czy archiwistami. Uczestnicy po zakończonym cyklu całorocznych spotkań przybliżających specyfikę pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji mają za zadanie stworzenie krótkiej, 2-minutowej etiudy filmowej. Filmy uczestników, które otrzymają najwyższe noty jury zostaną przedstawione na uroczystej gali finałowej w Warszawie. Do tej pory do tej pory uroczystości odbywały się m.in. w Belwederze czy Zamku Królewskim w Warszawie.

Program został przygotowany przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej. Prowadzony jest we współpracy z oddziałami IPN na terenie całej Polski. Zajęcia organizują oddziały i delegatury IPN w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie i Warszawie.Ostatnio zmieniany: