| Wydrukuj

Rozwój portów, budowa dróg, linii kolejowych, gazociągów, elektrownia jądrowa i wiatrowe, ponadto szkolnictwo wyższe i realizacja programów rządowych– to główne tematy rozmowy wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha z Alimem Kirabayevem, ambasadorem Republiki Kazachstanu j w RP.

Jak zaznaczył wojewoda, oba kraje łączy nie tylko historia ale i teraźniejszość. Jak wskazał Pomorze to jeden z najatrakcyjniejszych inwestycyjnie regionów. Mieszkańcy otrzymali już ponad 60 miliardów złotych z rządowych programów społecznych, drogowych, kolejowych, inwestycji lokalnych, czy strategicznych. Zbudowano niemal tysiąc kilometrów dróg gminnych i powiatowych, szkoły, przedszkola, żłobki, obiekty sportowe czy remizy. Powstała m.in. trasa S6, obwodnica metropolitalna, droga wodna przez mierzeję wiślaną. W realizacji są dalsze wielkie projekty: elektrownia atomowa, elektrownie wiatrowe na Bałtyku, sieci energetyczne, gazociągi i ropociągi czy nowe terminale portowe. Wojewoda na przykładzie Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU) wskazał również na bardzo wysoką jakość kształcenia młodych ludzi.

Z kolei ambasador Alim Kirabayev zaznaczył, że stosunki między krajami są wzorowe i zależy mu na dalszym rozwoju współpracy samorządów województwa pomorskiego i Kazachstanu.

Listy uwierzytelniające Prezydentowi RP Alim Kirabayev złożył 10 września 2020 roku.

Przypomnijmy, że 14 maja 2022 w Kokszetau, odbyły się uroczyste obchody 30-lecia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Kazachstanem.





Ostatnio zmieniany: