Nagrodę wojewodzie Dariuszowi Drelichowi - wręczył Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Nagrodę wojewodzie Dariuszowi Drelichowi - wręczył Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
| Wydrukuj

Redakcja „Wprost” rozdała pomorskie Orły. W kategorii „Osobowość regionu” nagrodę otrzymał wojewoda pomorski Dariusz Drelich. - Szanowni Państwo, ta nagroda to uhonorowanie wiedzy laureata, poświęcenia i jego ciężkiej pracy w służbie mieszkańcom województwa i Polsce – napisano w laudacji.

Redakcja „Wprost” organizuje Galę Orłów od 2016 roku. To nagrody dla firm, samorządów, wybitnych osobowości regionów oraz przedstawicieli nauki, medycyny i działaczy społecznych. To uhonorowanie tych, którzy wnoszą szczególny wkład w rozwój gospodarki, regionu oraz kraju. Którzy na co dzień dbają o Rzeczpospolitą nie tylko w wielkich dziełach i czynach, ale w drobnych z pozoru decyzjach i działaniach, które w codziennych zmaganiach tworzą kształt dzisiejszej Polski. Symbolem wyróżnienia stało się godło Państwa Polskiego - wizerunek Orła Białego - które wisiało w siedzibie Prezydenta i Rządu II RP od roku 1945 przy 43 Eaton Place w Londynie, tzw. „Zamku”.

Uroczystość odbyła się w sali koncertowej Portu Gdynia.

Laudacja na cześć wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha:

Szanowny Laureacie,
Szanowni i Dostojni zgromadzeni Goście,
Szanowni Państwo!

Oto mamy do czynienia z urzędnikiem, który pełniąc już od prawie ośmiu lat funkcję przedstawiciela rządu na Pomorzu, pozostał dobrym i życzliwym człowiekiem. Działa tak, by nie zawieść, by słowa dotrzymać, by pomóc i znaleźć właściwą drogę, a wszystko to dla dobra regionu i jego mieszkańców. Potrafił nas zjednoczyć w trudnych chwilach - po nawałnicy w 2017 roku, kierując walką z Covid-19 czy wiąż trwającą pomocą uchodźcom wojennych z Ukrainy i walce z kryzysem wywołanym napaścią Rosji na Ukrainę.

Nasz laureat pełni funkcję 8 rok. Dzięki skutecznie realizowanej przez niego polityce rządu, mieszkańcy otrzymali ponad 60 miliardów złotych z programów społecznych, drogowych, kolejowych, inwestycji lokalnych, czy strategicznych. Zbudowano tysiąc kilometrów dróg gminnych i powiatowych, szkoły, przedszkola, żłobki, obiekty sportowe czy remizy. Powstała m.in. trasa S6, obwodnica metropolitalna, droga wodna przez mierzeję wiślaną. W realizacji są dalsze wielkie projekty: elektrownia atomowa, elektrownie wiatrowe na Bałtyku, sieci energetyczne, gazociągi i ropociągi czy nowe terminale portowe.

Według rankingu Financial Times, Pomorskie to jedno z najatrakcyjniejszych inwestycyjnie miejsc w Europie. Uzyskało 5 lokatę w kategorii Mid-Sized European Regions of the Future 2023. Na taki wynik złożyły się przyczyny obiektywne - położenie, dostępność transportowa, wykwalifikowane kadry - ale wykorzystanie zasobów to zasługa umiejętnie prowadzonej przez laureata polityki wewnątrz Pomorza i w wymiarze centralnym.

Szanowni Państwo, ta nagroda to uhonorowanie wiedzy laureata, poświęcenia i jego ciężkiej pracy w służbie mieszkańcom województwa i Polsce.


Ostatnio zmieniany: