| Wydrukuj

Budowie promów dla polskich armatorów, roli okrętów podwodnych i szkolnictwu morskiemu poświęcone było jubileuszowe, piętnaste już posiedzenie Konwentu Morskiego. Spotkanie z udziałem Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha odbyło się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Jak zaznaczył szef rządu, Morze Bałtyckie po raz pierwszy w historii może stać się wewnętrznym morzem, całkowicie przyjaznym Rzeczypospolitej.– Kiedy Szwecja i Finlandia dołączą do NATO, może to być faktycznie wewnętrzne morze Paktu Północnoatlantyckiego. To bardzo dobrze, bo to zwiększy bezpieczeństwo całego obszaru bałtyckiego, zwiększy bezpieczeństwo Polski.

Premier wskazał, że w ciągu ostatnich lat udało się zrealizować wiele inwestycji w gospodarce morskiej. - Potężna rozbudowa portów w Gdańsku i w Gdyni, Baltic Pipe, rozbudowa terminala gazowego w Świnoujściu, ale także tunel do Świnoujścia łączący ten port z resztą Polski bezpośrednią komunikacją lądową oraz wiele inwestycji w mniejszych portach i cała infrastruktura drogowa i kolejowa, a do tego wszystkiego można jeszcze dołożyć inwestycje w energetykę, będą potężnym kołem zamachowym o pozytywnym sprzężeniu zwrotnym razem z przemysłem stoczniowym i morskim.

Listy do uczestników skierowali Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Wiceprezes Rady Ministrów i szef MON Mariusz Błaszczak, a także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

- Ufam, że również dzisiejsze spotkanie przyczyni się do zdynamizowania i odpowiedniego ukierunkowania polityki morskiej Rzeczypospolitej. (…) Nową, niezwykle ważną okolicznością jest zainteresowanie ukraińskich władz i przedsiębiorców intensyfikacją współpracy z Polską w zakresie transportu, w tym ruchu towarowego przez port w Gdańsku. Wszystko to rodzi konieczność zrewidowania i odpowiedniego przystosowania działań naszego państwa w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej oraz innych zagadnień dotyczących żeglugi i eksploatacji zasobów Morza Bałtyckiego– napisał prezydent.

List Mnistra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka odczytał wojewoda Dariusz Drelich. W imieniu szefa resortu wręczył także Medal Komisji Edukacji Narodowej.Miło nam poinformować, że podczas konwentu wojewoda pomorski Dariusz Drelich otrzymał od Stowarzyszenia „Godność”, zrzeszającego byłych opozycjonistów z czasów PRL, statuetkę Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Wyróżnienie przyznano za pracę na rzecz regionu, kultywowanie przez wojewodę pamięci o Papieżu Polaku i podkreślaniu roli polskiego świętego w walce z komunizmem. To kolejna nagroda przyznana wojewodzie. W miniony piątek (19 bm.) odebrał Orła redakcji „Wprost” - nagrodę specjalną „Osobowość regionu”. Jak napisano w laudacji - ta uhonorowanie wiedzy laureata, poświęcenia i jego ciężkiej pracy w służbie mieszkańcom województwa i Polsce.

W Konwencie Morskim udział wzięli m.in. Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, inp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji i Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Konwent Morski jest zespołem doradczym powołanym, w 2016 roku, przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jego przewodniczącym jest kpt ż. w. Zbigniew Sulatycki. Konwent stanowi centrum myśli i analiz dla wzmocnienia polskiej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.


Ostatnio zmieniany: