| Wydrukuj

Jubileusz 90 - lecia obchodzą strażacy z Goręczyna. W sobotę pod remizą OSP zebrali się mieszkańcy i wielu gości. Nie mogło zabraknąć wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, który wręczył strażakom odznaczenia i podziękował za ofiarną służbę. Aktualnie OSP Goręczyno liczy 90 druhów.

- Uczciliśmy minutą ciszy pamięć śp. Karoliny i Łukasza, druhów z OSP Żukowo, którzy stracili życie jadąc ratować innych. Wspólnie przeżywamy ten ogromny żal. Są w naszych sercach i w naszych myślach. Jesteśmy w żałobie razem z rodzinami i bliskimi śp. Karoliny i Łukasza -- powiedział wojewoda podczas uroczystego apelu, na którym oddano hołd tragicznie zmarłym. - Dziękuję Wam, za to, że zawsze możemy na Was liczyć. Nie zapominajcie jednak o sobie i o swoim bezpieczeństwie – podkreślił.Jak zgodnie podkreślali goście, strażacy z Goręczyna są dziś postrzegani jako jedni z prężniej działających, najlepiej przygotowanych i rozwijających się jednostek OSP na Pomorzu. Jubileusz zakończył festyn strażacki. Były koncerty, dmuchańce dla dzieci, ścianka wspinaczkowa i oczywiście strażacka grochówka.

Goręczyno (Gòrãczëno) – położona jest w gminie Somonino nad Radunią przy Kaszubskim Parku Krajobrazowym.  Przez miejscowość, liczącą 1396 mieszkańców, prowadzi Szlak kajakowy rzeki Raduni. Parafia w Goręczynie - pw. Świętej Trójcy i Wszystkich Świętych z 1639 r. - należy do najstarszych na Pomorzu. Została założona w XIII wieku. Patronką pierwszej, drewnianej jeszcze świątyni była św. Agata. Obecny, barokowy kościół, to budowla murowana, wzniesiona przez Kartuzów w XVII wieku. W 1905 roku świątynię przebudowano i powiększono, dzięki czemu uzyskała plan krzyża. W kolejnych latach 1912 – 1914 dokonano dalszych prac renowacyjnych. Kościół wpisany jest na listę zabytków.


Ostatnio zmieniany: