| Wydrukuj

Przeszło 4 mln złotych warte są wozy, agregaty prądotwórcze i kontener, które otrzymała dziś Państwowa Straż Pożarna. W ramach Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025, strażacy otrzymają 1,9 mld zł. W uroczystości wziął udział wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który przekazał strażakom dodatkowy milion złotych na rozbudowę cyfrowej łączności dyspozytorskiej (system TETRA) oraz na bieżące funkcjonowanie. Z kolei  20 jednostek OSP wzbogaciło się o 400 tys. zł na sprzęt i wyposażenie.

-  TETRA działa nawet wówczas, gdy zasilanie znika na wiele godzin. System ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków, ale przede wszystkim pomoże w zapewnieniu łączności w przypadku sytuacji kryzysowych. Jest szczególnie pomocny w koordynacji akcji ratunkowych, skraca czas potrzebny do ratowania życia ludzi i mienia – podkreślił wojewoda.


Przekazany sprzęt:
•    ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego
•    średni samochód ratowniczo-gaśniczy z systemem piany sprężonej
•    kontener sanitarny
•    14 agregatów prądotwórczych (z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - RARS)


Czym jest system TETRA (TErrestrial Trunked RAdio)?

To europejski standard cyfrowej radiowej łączności dyspozytorskiej, który gwarantuje nieprzerwaną, szyfrowaną łączność głosową oraz transmisję danych. Przeznaczony przede wszystkim instytucji potrzebujących niezawodnej łączności w codziennej pracy, jak i sytuacjach kryzysowych. System został stworzony m.in. dla energetyki, służb bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa, administracji, spółek skarbu państwa oraz transportu. Dzięki swej efektywności jest ciągle rozwijany i wyposażany w nowe funkcjonalności ułatwiające pracę i działanie w użytkowaniu.
Uroczystość odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Wojewoda wziął też udział w odprawie z bryg. Andrzejem Bartkowiakiem, komendantem głównym PSP.


Ostatnio zmieniany: