| Wydrukuj

Pozwolenie na „Budowę linii 400kV Krzemienica – nacięcie linii Słupsk – Żydowo Kierzkowo" wydane przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha. Inwestycja jest częścią planowanego systemu elektroenergetycznego niezbędnego do wyprowadzenia mocy z Morskich Farm Wiatrowych i wprowadzenia jej do Krajowego Systemu Energetycznego.

Najbardziej zaawansowany projekt realizowany w polskiej części Morza Bałtyckiego to Balic Power. Farma powstaje na Bałtyku, 22 km od brzegu, w okolicy Łeby i Choczewa. Będzie w stanie zasilać rocznie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat.

Udziałowcami Baltic Power są Grupa ORLEN i Northland Power. Zgodnie z harmonogramem montaż fundamentów rozpocząć się ma w 2024 roku, w kolejnym turbin, kabli i stacji, a w 2026 r. farma ma zostać oddana do użytku. W porcie w Łebie już w 2023 r. rozpocznie się budowa bazy serwisowej, gdzie znajdą się m.in. magazyny części zamiennych warsztaty i przestrzenie biurowe. Na terenie bazy w trybie ciągłym pracować ma ok. 50 osób odpowiedzialnych za jej utrzymanie.

Decyzja w załączeniu


Ostatnio zmieniany: