| Wydrukuj

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse – Bechtel, w obecności Premiera RP Mateusza Morawieckiego, podpisały umowę̨ na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Przypomnijmy, że wojewoda pomorski Dariusz Drelich 18 września br. wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji dla inwestycji. Elektrownia o mocy elektrycznej do 3750 MWe ma powstać na obszarze gminy Choczewo.

- Elektrownia jądrowa wpłynie na stabilność zasilania, będzie równoważyć prognozowany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i zapewni suwerenność energetyczną. To inwestycja w przyszłość, harmonijny rozwój i co najważniejsze bezpieczeństwo – zaznacza wojewoda pomorski Dariusz Drelich. - Gratuluję wszystkim zaangażowanym w proces inwestycyjny.

W ramach zawartej umowy spółki Westinghouse i Bechtel we współpracy z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi zaprojektują̨ pierwszą polską elektrownię jądrową̨. W projekcie znajdują się główne komponenty elektrowni, tj. wyspa jądrowa, wyspa turbinowa oraz towarzyszące jej instalacje i urządzenia pomocnicze, a także budynki administracyjne, czy też infrastruktura związana z bezpieczeństwem obiektu.

W lipcu br., inwestycja otrzymała zielone światło od Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Oznaczało to, że projekt jest zgodny z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką energetyczną. W sierpniu br. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła do Wojewody Pomorskiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej.

W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych – elektrownia na Pomorzu jest pierwszą z nich. Za realizację inwestycji odpowiada PEJ - spółka celowa utworzona do koordynacji procesu budowy.


Ostatnio zmieniany: