| Wydrukuj
W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wojewoda pomorski Dariusz Drelich, tradycyjnie już, złożył kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku - Wrzeszczu.
 
- Szanowni Państwo, w dniu 11 listopada pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – najważniejszego obok Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Józefa Hallera, Wojciecha Korfantego i Antoniego Abrahama – wskrzesiciela Państwa Polskiego, 105 lat od ponownych narodzin wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej po 123 latach niewoli, manifestujemy wolę utrzymania i umacniania niepodległego bytu i jedności naszego państwa i narodu. Rozbiory I Rzeczypospolitej dokonane przez sąsiadów w latach 1772, 1793 i 1795 wymazały naszą Ojczyznę z mapy Europy ale Polacy nie ulegli. Walka o odzyskanie niepodległości była pełna cierpień i trwała przez pokolenia. Polacy przelewali krew w licznych zrywach, w narodowych powstaniach – listopadowym 1830, styczniowym 1863, w końcu podczas I wojny światowej. Walka o chronienie tożsamości narodowej i przekazanie jej następnym pokoleniom trwała też w codziennym trudzie w kraju i na emigracji. Piórem walczyli o nią wieszcze – Mickiewicz, Słowacki, Norwid – a niezwykłą, pełną polskości, piękną i ponadczasową muzyką wołał o Nią Chopin - powiedział wojewoda. - Corocznie, 11 listopada, czcimy pamięć o bohaterach, którym zawdzięczamy własne państwo, a także czcimy wartości cechujące Polaków: dążenie do wolności, solidarność, poszanowanie godności, praw człowieka i obywatela. Jako mieszkańcy zroszonego krwią wielu tysięcy polskich patriotów – ofiar III rzeszy niemieckiej – Pomorza, mamy prawo do uzasadnionego poczucia dumy z rozwijającej się wszechstronnie, w sposób szczególny od 8 lat, wolnej Rzeczypospolitej Polskiej. Patrząc w przyszłość skupmy się na trosce o nasze dziedzictwo, o naszą polską tożsamość i tradycję oraz szacunku do wspólnoty narodowej. Składam Państwu, wszystkim mieszkańcom Pomorza, serdeczne życzenia, byśmy 105. Rocznicę odzyskania Niepodległości przeżywali wspólnie w atmosferze dotychczasowych osiągnięć i przekonaniu o trwaniu społecznej woli umacniania suwerennej i niepodległej Polski. Niech żyje Polska!
 
Po uroczystościach pod pomnikiem Marszałka, wojewoda uczestniczył we mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Mariackiej.

 


Ostatnio zmieniany: