| Wydrukuj

Wojewoda Pomorski apeluje, abyśmy w chłodne i mroźne dni pamiętali o osobach bezdomnych oraz mieszkających samotnie. W trudnym czasie epidemii koronawiarusa zwracajmy uwagę na ludzi starszych i chorych, którzy żyją w naszym sąsiedztwie i nie zawsze radzą sobie z zakupem jedzenia, ogrzewaniem budynków czy mieszkań.  - Apeluję o podjęcie skoordynowanych i uwzględniających obecną sytuację pandemiczną działań ograniczających negatywne skutki zimy ze szczególnym uwzględnieniem działań zabezpieczających potrzeby osób w kryzysie bezdomności  (...) – napisał wojewoda do prezydentów, burmistrzów, wójtów miast i gmin Pomorskiego.

Infolinia
Pod bezpłatnym numerem - 987 – obsługiwanym przez dyżurnych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, można uzyskać informacje o wolnych miejscach w noclegowniach, procedurach związanych z przeprowadzaniem testów przez bezdomnych, miejscach kwarantanny dla osób bezdomnych, które wyraziły chęć zamieszkania w placówce oraz pomocy w otrzymaniu ciepłego posiłku.

Aktualna baza danych o miejscach tymczasowego schronienia zapewnianego przez gminy województwa pomorskiego
- https://uwgdansk.bip.gov.pl/rejestry-wps/rejestry-i-wykazy-prowadzone-w-wydziale-polityki-spolecznej.html

112 - telefon alarmowy

Uważajmy na czad
Każdego roku żniwo zbiera również czad - określany mianem cichego zabójcy (tlenek węgla jest bezwonny). Potencjalne źródła czadu to: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe, czyli urządzenia, z których korzystamy na co dzień. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że szczelnie pozamykane okna, pozaklejane kratki wentylacyjne, czy brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych może doprowadzić do tragedii. Zatrucie tlenkiem węgla może spowodować stan silnego niedotlenienia narządów wewnętrznych np. serca czy mózgu. Przy wysokim stężeniu śmierć może nastąpić już po minucie.

Tlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny dla:
• noworodków i niemowląt (obok normalnej hemoglobiny występuje u nich hemoglobina płodowa, która wiąże dwukrotnie więcej tlenku węgla, niż zwykła hemoglobina)
• dzieci
• kobiet ciężarnych
• osób w podeszłym wieku
• osób z wadami serca oraz chorobami układu oddechowego
Jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla:
• dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnych i przewodów kominowych
• uchylić okno w pomieszczeniu, w którym korzystamy ze źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej)
• nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych
• w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne niż wcześniej stosowane
• systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do kratki bądź otworu
• często wietrzyć pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe)
• rozmieścić czujki tlenku węgla, przynajmniej w tej części domu, w której znajdują się sypialnie
• nie bagatelizować takich objawów jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, przyspieszenie czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i zasięgnąć porady lekarskiej

 

 

 

 


Ostatnio zmieniany: